Wtorek, 2024-04-30

Imieniny: Balladyny, Lilli

250 ROCZNICA UCHWALENIA KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

Z okazji 250 rocznicy uchwalenia Komisji Edukacji Narodowej 13 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. Część artystyczną pt. „Pójdź dziecię! Ja cię uczyć każę” przygotowała klasa V pod kierunkiem pań: Marioli Muzal, Pauliny Chmieleckiej, Magdy Jankowskiej i Barbary Sotowicz.

Uczniowie zaprezentowali kilka scenek z historii polskiej oświaty. Pierwszą z nich było powołanie przez króla St. Augusta Poniatowskiego Komisji Edukacji Narodowej. Druga scenka to fragment noweli „A...B...C…” E. Orzeszkowej, w której dzieci zaprezentowały naukę języka polskiego w zaborze pruskim w trudnych dla Polaków czasach. Następnie artyści odnieśli się do współczesności. Zaprezentowali humorystyczne dialogi i wiersze tematyczne, przeplatane piosenkami związane ze szkołą. Na zakończenie podziękowali nauczycielom, wychowawcom, pracownikom szkoły za ich trudną, codzienną pracę.

Uroczystość zwieńczyło wystąpienie Pani Dyrektor, która serdecznie podziękowała artystom. Następnie złożyła życzenia wszystkim pracownikom szkoły i wręczyła nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej.