Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Dębinkach


  • Kalendarium

    Środa, 2024-04-24

    Imieniny: Bony, Horacji


  • Statystyki

    • Odwiedziny: 671924
    • Do końca roku: 251 dni
    • Do wakacji: 58 dni

  • Kartka z kalendarza

Historia szkoły

Historia Szkoły Podstawowej w Dębinkach

Zgodnie z potrzebami i wytycznymi inspektora szkolnego 1923 roku rozpoczęto budowę Publicznej Szkoły Powszechnej w Dębinkach, z funduszy gminnych oraz przy pomocy społeczeństwa. Szczególnie wyróżnili się: Władysław Ziemiecki, Józef Ziemiecki Józef Zakrzewski i Józef Sawicki, którzy przywieźli specjalne drewno smolne z tartaku w Popławach koło Pułtuska, a następnie rozpoczęli prace budowlane. Dach wykonano z czerwonej dachówki. Powstała piękna na ówczesne czasy szkoła w stylu dworku, z dużymi oknami i przestronnymi pomieszczeniami. Składała się z dwóch części: sal lekcyjnych oraz mieszkań dla nauczycieli. W prace zaangażowani byli również miejscowi koloniści niemieccy, których w Dębinkach mieszkało wówczas 13 rodzin.

Już w 1924 roku rozpoczęły się zajęcia szkolne. Pierwszą nauczycielką i kierowniczką była pani Czesława Miłancz.

W 1932 roku szkoła w Dębinkach stała się  szkołą II stopnia. Była to szkoła sześcioklasowa, w której   uczyło czterech nauczycieli około 200 uczniów.  Na zajęcia uczęszczały dzieci polskie oraz dzieci miejscowych kolonistów niemieckich. Wszystkie pobierały naukę w języku polskim. Rozwój szkoły przerwał wybuch II wojny światowej. 

W okresie okupacji w szkole uczyły się wyłącznie dzieci niemieckie. Wszystkie polskie książki, dokumenty i pomoce naukowe zostały zniszczone. Budynek szkolny ocalał  z pożogi wojennej, jednak był w bardzo złym stanie. Natychmiast po wyzwoleniu gminy spod okupacji niemieckiej rodzice przystąpili do remontu. Organizacją nauki już w styczniu 1945 roku zajęła się pani Czesława Żbikowska -kierowniczka szkoły.

W  roku szkolnym 1945/46 w sześcioklasowej szkole w Dębinkach podjęło naukę 193 uczniów, a zajęcia prowadziły 3 nauczycielki: Stanisława Krzyżewska ( Kuczyńska), Aleksandra Chojewska i kierowniczka Czesława Żbikowska.

Do 1947 szkoła realizowała program tylko 6-klas., zaś w 1948 roku wprowadzono obowiązkowo klasę siódmą. Kierownikiem szkoły został pan Jan Komorowski. W tym samym roku mieszkańcy wsi Dębinki: Kazimierz Ziemiecki, Stanisław Kasiak, Józef Sawicki i Roman Szymański wystarali się w powiecie o drewniany barak, którego elementy przewieźli wozami konnymi. Od tego czasu zajęcia odbywały się w dwóch budynkach – budynku głównym, w którym znajdowały się dwie sale lekcyjne i w baraku w trzech salach. Obowiązek szkolny realizowało około 200 uczniów.

W roku szkolnym 1966/67 kierownikiem szkoły był pan Czesław Borek, a w latach 1967 - 1971 pan Kazimierz Pierścieniak.

Od 1 września 1971 roku kierowniczką  szkoły została pani Zdzisława Kozłowska.

W roku 1974 ze względu na trudne warunki pracy został obniżony stopień organizacyjny szkoły do klas I-VI. Do roku 1985  szkoła  była   filią Szkoły Podstawowej w Pieścirogach. W tym czasie uczniowie klasy VII i VIII dojeżdżali do szkół w: Pieścirogach, Goławicach, Pomiechówku oraz w Budach Siennickich. 

Ówczesna  dyrektor szkoły Zdzisława Kozłowska podjęła  starania o budowę nowej szkoły. Jednak marzenia nie mogły się ziścić, zarówno ze względów finansowych jak i związanych trudnością podjęcia decyzji o jej lokalizacji. Ostatecznie zapadła decyzja o remoncie i rozbudowie dotychczasowej placówki. Mieszkańcy Dębinek w czynie społecznym obmurowali  drewniany barak. Znacznie   poprawiły się warunki pracy i  dzięki temu w 1990 roku przywrócono  stopień organizacyjny szkoły do ośmiu klas.  Kadra pedagogiczna liczyła 8 osób.   W tym  też roku  wprowadzono lekcje religii   w szkole. Nauka odbywała się na dwie zmiany. Konieczna była rozbudowa szkoły. Dzięki staraniom pani dyrektor Zdzisławy Kozłowskiej    Społeczny Komitet Budowy Szkoły otrzymał  znaczną kwotę od Europejskiego Funduszu Pomocy Wsi Polskiej oraz od Rady Miasta i Gminy Nasielsk. Konto społecznego komitetu zasilał również dochód z organizowanych co dwa tygodnie zabaw tanecznych.

Oficjalne otwarcie piętrowego budynku szkoły i uroczyste przecięcie wstęgi odbyło się w dniu 19 stycznia 1996 roku. Oddano do użytku sześć przestronnych sal, korytarze, szatnię, nowy pokój nauczycielski, pokój dyrektora, i nowe łazienki. Sale zostały wyposażone w nowe meble. Zajęcia lekcyjne mogły odbywać się na jedną zmianę. Liczba uczniów wzrosła do 219. W szkole miały miejsce liczne spotkania i imprezy środowiskowe. W budynku szkolnym mieściły się dwie biblioteki. Była to biblioteka szkolna oraz Filia Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Nasielsku. Szkoła otaczała opieką dzieci z rodzin wielodzietnych znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Z myślą o tych dzieciach  w styczniu 1998 roku została urządzona i otwarta świetlica socjoterapeutyczna.

Po 33 latach wytężonej pracy w czerwcu 1999 roku odeszła na emeryturę dyrektor szkoły pani mgr Zdzisława Kozłowska. Pełniła funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej w Dębinkach 28 lat.  Nowym dyrektorem placówki od 1 września 1999 roku, drogą konkursu, została pani mgr Grażyna Menich. 

W związku z wprowadzeniem reformy oświaty w roku szkolnym 1999/2000  nasza szkoła stała się 6-klasową szkołą podstawową. Absolwenci klasy szóstej   podjęli naukę w Gimnazjum nr 3 w Cieksynie.

 W  2001 roku nastąpiła rozbiórka starego, drewnianego budynku szkolnego. Był to obiekt zabytkowy, ale w bardzo złym stanie technicznym . Został przeniesiony i zrekonstruowany -do dnia dzisiejszego znajduje się na terenie gminy Nasielsk w Krzyczkach  Szumnych.

W listopadzie 2001 roku został powołany Społeczny Komitet Budowy Sali gimnastycznej, w skład którego weszli rodzice uczniów- pan Bogdan  Ziemiecki, pan Zdzisław Kasiak, pani Roman Krystyna, pani Danuta Ciosek, pani Beata Wilczyńska, pani Kinga Sosnowska, pani  Ewa Witkowska i dyrektor szkoły pani Grażyna Menich-Masanowska. Konto komitetu zasilały organizowane bale karnawałowe i sylwestrowe, festyny oraz loterie fantowe. Na zakup projektu budowlanego sali wykorzystano środki ze sprzedaży starego budynku szkolnego. Na ten cel prowadzono również zbiórkę pieniędzy wśród społeczności lokalnej.

W grudniu 2003 roku powstały fundamenty pod budowę nowej sali gimnastycznej. Radosną wiadomością było również  przyznanie szkole komputerów przez MENiS z Europejskiego Funduszu  Społecznego

W związku z likwidacją filii bibliotecznej szkolna biblioteka wzbogaciła się o cały jej księgozbiór oraz wyposażenie. Dzięki nawiązanej współpracy pani dyrektor Grażyny Menich-Masanowskiej z Kancelarią Sejmu RP szkoła otrzymała komputery, meble, dywany i kserokopiarkę. Został  zakupiony również sprzęt grający i nagłaśniający. Na wniosek dyrektora szkoły Agencja Własności Skarbu Państwa w Warszawie  przekazała pieniądze na zakup podręczników szkolnych i finansowała dożywianie dzieci. Za pieniądze otrzymane z Ośrodka Pomocy Społecznej zakupiono sprzęt kuchenny. Powstał punkt dożywiania dzieci

W roku szkolnym  2004/2005 Szkoła uzyskała  prestiżowy tytuł „ Szkoła z klasą” oraz  zdobyła  3 sprawności  w ramach programu „ Szkoła z klasą” Czytam, Myślę ,Działam. Nasza szkoła była jedną z 391 szkół, która pomyślnie zakończyła realizację wszystkich trzech sprawności .  Wysiłek uczniów, rodziców i nauczycieli został uwieńczony uzyskaniem dyplomów od Prezydenta RP Aleksandra  Kwaśniewskiego.

Po wielomiesięcznym oczekiwaniu w listopadzie 2005r. w pracowni komputerowej zainstalowano 11 stanowisk komputerowych z dostępem do internetu  oraz drukarkę, skaner i videoprojektor. Uroczyste otwarcie i przecięcie wstęgi nastąpiło 12 stycznia 2006 roku , na które przybyli : Burmistrz Nasielska Bernard Mucha, ksiądz proboszcz Józef Szczeciński  .

W dniu 9 stycznia 2006 r. Rada Pedagogiczna podjęła uchwałę w sprawie nadania szkole imienia Jana Pawła II. Cały czas  trwały przygotowania do tej ważnej historycznej uroczystości.

9 sierpnia 2006r. nastąpił techniczny odbiór nowo wybudowanego obiektu sportowego. W skład którego wchodzą: sala gimnastyczna, 2 szatnie z natryskami, toalety, zaplecze sportowe. Obiekt jest dostosowany dla osób niepełnosprawnych.  Została również wyposażona czytelnia w sprzęt komputerowy z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Szczególnym wydarzeniem dla społeczności szkolnej była  uroczystość nadania szkole imienia Jana Pawła II w dniu 24 października 2006 roku. Dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej i poświęcenia sztandaru ufundowanego przez rodziców. Ten dzień rozpoczął nowy okres w historii naszej placówki.

Szkoła należy do Rodziny Szkół naszących imię  Jana Pawła II  i co roku uczestniczy w Ogólnopolskiej Pielgrzymce na Jasną Górę. Jednocześnie staramy się, aby nasi uczniowie kierowali się naukami Ojca Świętego i osiągali sukcesy w każdej sferze zarówno dydaktycznej jak i wychowawczej.

Liczne nagrody, dyplomy i wyróżnienia zdobywane przez uczniów w różnych konkursach i imprezach środowiskowych świadczą o prawidłowym rozwoju dzieci i owocnej pracy dydaktyczno-wychowawczej.