Wtorek, 2024-04-30

Imieniny: Balladyny, Lilli

WYCIECZKA DO GDAŃSKA, WESTERPLATTE I MALBORKA W RAMACH PROGRAMU „POZNAJ POLSKĘ”

26 października 2023 r. uczniowie kl. IV-VI wyruszyli na dwudniową wycieczkę do Gdańska, Westerplatte i Malborka, organizowaną w ramach programu „Poznaj Polskę”. Na początku zwiedzili pierwszy statek pełnomorski „Sołdek”, zbudowany całkowicie w Polsce po II wojnie światowej. Zobaczyli maszynownię oraz kajuty. Mogli przez chwilę cofnąć się w czasie i przekonać się, w jakich warunkach żyli i pracowali marynarze w tamtych czasach.

Następnym punktem było zwiedzanie zespołu pocystersko-katedralnego znajdującego się w Gdańsku Oliwie. Uczniowie zobaczyli gotycką katedrę pw. Świętej Trójcy, NMP i św. Bernarda, która jest najdłuższym średniowiecznym kościołem w Polsce. Uczestniczyli także w przepięknym koncercie granym na Organach Wielkich, zbudowanych w latach 1763-1788 i udali się na spacer po parku oliwskim. Trzecim punktem wycieczki było zwiedzanie Westerplatte, gdzie uczestnicy zobaczyli warownię, ruiny koszar. Weszli także na kopiec, na którym wznosi się Pomnik Obrońców Wybrzeża.

Drugiego dnia uczniowie naszej szkoły udali się na gdańską starówkę. Spacerowali po ulicy Długiej. Zobaczyli pomnik Neptuna, przy którym ochoczo robili pamiątkowe zdjęcia. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Zamkowego w Malborku, gdzie uczestnicy poznali historię zakonu krzyżackiego. Do szkoły wrócili zmęczeni, ale zintegrowani i bardzo zadowoleni.

Wycieczka, w której brali udział była atrakcyjna nie tylko pod względem historycznym, ale także krajobrazowym i przyrodniczym.