Wtorek, 2024-04-30

Imieniny: Balladyny, Lilli

AKCJA „SZKOŁA PAMIĘTA”

26 października 2023 r. uczniowie kl. III, VII i VIII razem z p. Katarzyną Tomczyk, p. Zofią Porosą i p. Anną Drwęcką, udali się na miejsce pamięci w Studziankach. W wymownej ciszy i wielkiej zadumie wysłuchali opowieści nauczycielki historii o dwóch młodych chłopcach, którzy w czasie drugiej wojny światowej, razem z innymi mieszkańcami okolicznych miejscowości przebywali w założonym na terenie Studzianek obozie pracy. W miejscu, które obecnie porasta piękny las, od listopada 1944 r. do stycznia 1945 r. stały baraki. Mieszkało w nich około 400 osób, zmuszanych do ciężkiej pracy na rzecz okupanta.

Obaj chłopcy Józef Gąsiorowski i Stanisław Mikołajewski zostali rozstrzelani w 1944 r. po nieudanej próbie ucieczki, a następnie pochowani w grobie, który przed śmiercią sami musieli sobie wykopać. Po wojnie ich ciała zostały ekshumowane i złożone w rodzinnych grobach. W Studziankach znajduje się jedynie symboliczne miejsce pamięci, o które zadbał mieszkaniec tej miejscowości p. Henryk Suski, pradziadek Igora, ucznia naszej szkoły. Przekazał tę historię p. Katarzynie Tomczyk, a ona kultywuje tradycję i przekazuje ją młodszym pokoleniom.

Jak co roku nasi uczniowie uporządkowali symboliczny grób. Zadbali także o kwiaty i znicze, w ten sposób wyrażając swój szacunek dla życia, dokonań i ofiary tych, którzy nie doczekali zakończenia wojny. Wierzymy, że dzięki takim inicjatywom przetrwa pamięć o tych, którzy zapisali się w lokalnej historii i historii całego kraju.